Екстериорът на архитектурния обект е първото нещо, което привлича погледите. Външният вид на сградата е най-важният елемент, който следва да бъде не само естетически, но и технически издържан, за да изглежда добре, завършен и да се впише с околната среда.
Окачените вентилируеми фасади са еднократно решение и популярна технология за външна облицовка на сгради. Най-често се състои от алуминиева носеща конструкция, изолация и външни облицовъчни елементи.
Между външната форма и топлоизолиращия слой има въздушно пространство, което трябва да бъде от 30 - 60 mm. Така се осигурява естествена вентилация на вентилационната фасада и предотвратяване на всеки конденз в сградата, което е едно от най-важните предимства на вентилационната фасада.
Изолиращият слой на вентилируемамата фасада се състои от вата, а понятието и в комбинация с паропропускащо фолио, с което се осигурява топлоизолация на цялата вентилируема система.
Външната обшивка на вентилируемите фасади може да бъде от различни материали, а именно:
Носещата конструкция е от алуминиеви профили, конзоли и крепежни елементи (анкери, дюбели, винтове и нитове), които осигуряват укрепване на цялата вентилируема фасада към сградата.
VIPFASADI може да ви предложи комплексна услуга, включваща проектиране, производство и монтаж на всички видове вентилируеми фасади. Гарантираме Ви бързо изпълнение, отговорност и голям професионализъм.
Вентилируемите фасади могат да бъдат изработени от много различни материали, което ги различава едни от други. Ето и малко повече подробности за някои видове:
Това са комбинирани материали на алуминиева основа, които се доставят във вид на плочи. Използват се различни търговски наименования - еталон, алукобонд и др. Композицията се състои от три основни слоя, като средният е с най-голямата дебелина, най-често е съставен от полиетилен, а от двете страни има алуминиева ламарина, чиято дебелина се равнява на няколко десети от милиметъра (най-често 0, 35 , 0,40 или 0,5 мм).
Върху алуминиевите пластове се добавя допълнително лаково покритие, което се фиксира чрез „изпичане“ при висока температура. Обработеният материал позволява голямо разнообразие от цветове, като може да се имитира камък и дърво.
Малката дебелина и лекота на плочите, в съчетание с висока устойчивост на огъване и удар, както и свободата в оформянето на различни форми, ги прави подходящи за всякакви архитектурни решения, дори и по-нестандартни.
Керамичните облицовки, или т.нар. керамични фасади, са екологично чист материал, който осигурява ефективна здравина и устойчивост на фасадните облицовки. Те дават възможност на специалистите да реализират различни архитектурни решения, като дълготрайността и устойчивостта на керамичната облицовка са доста по-големи от декоративните мазилки.
Размерите на плочите, изграждащи керамичната фасада, са доста разнообразни:
Тези размери на керамичните плочи позволяват доста свобода на архитектурните решения за изграждането на керамичните облицовки (керамични фасади). Изпичането на керамичните плочи за керамичните фасади се осъществява в пещи при температура над 1 100 С°, което гарантира ниската водопопиваемост, мразоустойчивост устойчивост на цвят.
Облицовката от керамика (керамични фасади) е защитата на цялата система (конструкция) от неблагоприятни атмосферни влияния през лятото и през зимата.
Какво представлява фиброциментът и какви са неговите предимства?
Допълнително се предлагат:
Богата гама от допълнителни аксесоари, в тон с цвета на панела;
Двустранно оцветени панели за интериорни решения и балкони;
Производство на панели по избор за всеки цвят по RAL.
Техническите показатели са следните:
Нетни размери на панела
3’040 х 1’220 мм;
2’500 х 1’220 мм;
2’500 х 920 мм;
3’040 х 920 мм.
Физични свойства:
Плътност на панела = 1.8 г / см3
Тегло на 8 мм панел = 14 кг / м2
Тегло на 12 мм панел = 22 кг / м2
Коефициент на топлинно разширение - 10 х 10-6 К (0 - 100°С)
Свиване след 10 години = 1.8 мм / м1 панел
Окачената вентилируема фасада се монтира върху предварително изчислена и закрепена за основата на фасадата алуминиева субконструкция, в зависимост от дизайна на фасадата и специфичните изисквания на архитекта.
Отличителни белези на фасадната система са:
Панелите са проектирани за метална или дървена субконструкция
Панелите са завинтени за дървената субконструкция или са занитени за метална рамка
Главите на винтовете/нитовете са в същия цвят като този на панела
Минималният въздушен слой е 27 мм
Максималното отстояние на винтовете /нитовете е 722 мм, в зависимост от височината на сградата и от ветровото натоварване, характерно за района.
При металната субконструкция има 2 точки на фиксиране на панел, всички останали точки на фиксиране са плаващи.
Всички елементи от системата са оптимизирани за най-добър баланс заедно с избраната система на субконструкция.
За всички видове детайли, като обръщане на прозорци, горно и долно завършване на фасадата, вътрешни и външни ъгли и ръбове, има разработени подробни детайли за изпълнение.
Фасадната система може да бъде вертикална (Type V) и комбинирана – вертикална и хоризонтална (Type VH).
И при двете системи се използват еднакви елементи -специални алуминиеви конзоли, Т & L – профили, дюбели за тухла/бетон, самонарезни винтове или нитове.
Окачените вентилируеми фасади с панелите от фирброцимент се монтират според стриктни правила, уточнени в Ръководство за дизайн и монтаж, издадено от производителя..
Фасадните плоскости HPL са направени от високо пресован ламинат, който се отличава със следните характеристики:
Придава твърдост, безупречност, устойчивост, хомогенност и гладкост на повърхностите, които покрива;
Има непорьозна повърхност, която е лесна за почистване и дезинфекция;
Устойчивост на драскотини, абразии, замърсявания, вода, разтворители и много химикали;
Здравината е в комбинация с оригинален и модерен външен вид;
Повърхностите, направени от HPL, са не само красиви, но и материални и осезаеми- могат да бъдат почувствани;
Високо пресованият ламинат се състои от няколко импрегнирани със смола хартиени слоя, като в състава му влизат:
- Импрегниран с меламин повърхностен слой (една от най-здравите смоли);
- Внедрен бял корундум (вторият по твърдост минерал след диамантите),който прави възможно добавянето на декоративни материали в плоскостите;
- При някои от сериите има завършващ слой от титан, който увеличава абразивната устойчивост и придава блясък и красив вид на повърхността.
Плоскостите от HPL се отличават със следните предимства:
Устойчивост при всякакви атмосферни условия;
Устойчивост на корозия и водонепромокаеми;
Устойчивост на удари, киселинни дъждове и пожари;
Лек материал, което не се огъва;
Лесен монтаж;
Екологичност - съдържат 70% целулоза и природощадящи цветни пигменти, могат да се рециклират;
Лесна поддръжка - леко замърсените повърхности се почистват много лесно, само с помощта на вода, а по-тежките замърсявания се премахват с вода и сапун;
Атрактивен и разнообразен външен вид, в който са съчетани модернизмът и класиката - изключително широка цветова гама, с възможност за комбиниране на цветове и повърхности;
Имитация на дървесно покритие с най-различни визии на дърво.
Фасадните плоскости могат да бъдат с различни размери,както и да се изрежат по предварително зададени такива. Най-големите плоскости са с размери 4100 mm – 1854mm., което дава големи възможности за рационално изрязване на плоскостите и минимизиране на фирата. Дебелината може да бъде 6,8, 10 и 12mm.
Окачването може да се извърши по два начина:
1.Видимо – с нитове за алуминиева или дървена носеща конструкция, която е закрепена за повърхността с конзоли, винтове и анкерни болтове.
2. Невидимо
2.1. С лепила – с полиуретанова лепилна смес на швейцарската фирмата Sika и двойно залепваща лента върху чисти, грундирани и закрепени с винтове и болтове алуминиеви профили-системата SIKA TACK PANEL.
2.2. С нитове
А) С покрити нитове-покрити с капачки нитове като капачките са направени от същия материал и са оцветени в същия цвят като фасадните плоскости.
Б) С нитове, скрити в жлебове, на поддържащата алуминиева или дървена конструкция.
Между отделните модули се оставят фуги, които могат да бъдат уплътнени с еластично запълващо вещество. Върху алуминиевите лайсни може да се се постави неопреново уплътнение.
В) Окачване със специални профили – скрито окачване на специални алуминиеви хоризонтални профили и конзоли, които се закрепват със стоманени самозавинтващи се винтове на гърба на панела.
На вашето внимание предлагаме различни марки HPL, произведени от водещите европейски производители от Германия, Австрия и Италия.
Нашата компания е насочена изцяло към Вас, нашите клиенти. Към всяко желание и предпочитания подхождаме с изключително внимание и персонално отношение, за да изпълним максимално точно Вашите изисквания.
Защо да се обърнете към нас за цялостно изпълнение на Вашия проект, при избор на външни вентилируеми фасади?
Богат опит в предоставянето на продукти и решения за външни вентилируеми фасади - еталбонд, HPL фасадни решения, фасади от камък, керамични фасади, стъклокерамика;
Ние сме Ваши партньори по пътя на реализирането на мечтания проект;
Предлагаме пълен спектър от услуги - от проектирането на фасадата, до производството, доставката и монтажа на системата за вентилируема фасада;
Работим на конкуренти цени;
Бързо изпълнение на услугата, в рамките на възложените срокове;
Професионално и приятелско отношение към всеки наш клиент;
Вентилируеми фасади от VIPFASADI - за една по-добра, впечатляваща и завършена визия на Вашия архитектурен проект!